четверг, 5 марта 2015 г.

Тема. Природні зони Північної Америки

Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про особливості природних комплексів Північної Америки; закріпити навички учнів складати характеристику природних зон; удосконалити практичні вміння працювати в групах з різними джерелами інформації.

Очікувані результати
Після цього уроку учні повинні вміти показувати на карті природні зони Північної Америки, давати стислу їх характеристику, розпізнавати представників рослинного і тваринного світу.

Тип уроку: комбінований.

Методи і форми організації навчальної діяльності учнів: пошуково-дослідницький (порівняння), наочний (демонстрування), візуальний, репродуктивний (робота з підручником, картами, ілюстративним матеріалом), інтерактивні (робота в групах, технологія «навчаючи – вчуся»).

Обладнання: фізична карта Північної Америки, карта природних зон світу, атласи, м’які картини «Природні області Північної Америки», «Кліматичні пояси та області Північної Америки», тверді картини «Тайга Канади», «Широколистий ліс Аппалач», книга «Секрети природи. Тварини пяти континентів», картки «В мире дикой природы», картки із завданням для груп, картки-таблиці.

Література:
Корнєєв В. П. Географія материків і океанів. 7 клас: Посібник для вчителя. – Харків: Ранок, 2003. – с. 195.
Довгань Г. Д. Географія материків і океанів. 7 клас: Розробки уроків. – Харків: Ранок, 2007. – с. 222.

Хід уроку

І. Організаційний момент
Географічна розминка (загадки):
В нас зимою білим цвітом сад зацвів неначе літом. (Іній)
Що то за пані, котра свої боки їсть? (Річки і береги)
Біла морква зимою росте. (Бурулька)
Не море, не земля, човни не плавають, і ходити не можна. (Болото)
Кругом вода, а з питвом біда.
Хто знає – де це буває? (На морі)

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Усне опитування:
1.     Розповісти про ріки басейну Атлантичного океану.
2.     Розповісти про ріки басейнів Тихого і Північного Льодовитого океанів.
3.     Розказати про озера Північної Америки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
-         Що таке природна зона?
-         Від чого залежить розташування природних зон?
-         Які природні зони є у Південній Америці?

ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
У Північній Америці нема зони вологих екваторіальних лісів, бо материк розташований на північ від екватора, зате є зона перемінно-вологих лісів та кілька зон, яких нема в Південній Америці, бо Північна Америка заходить далеко за північне полярне коло. Нам цей материк ближчий, ніж Південна Америка, бо він знаходиться у північній півкулі, як і Євразія, і в ньому є такі ж природні зони, як і в Україні. А які?
Відповіді учнів з місця

V. Повідомлення теми і вивчення нового матеріалу
Бесіда
В Північній Америці, завдяки її значній протяжності із півночі на південь, є всі природні зони світу, крім вологих екваторіальних лісів. Користуючись картами природних зон атласу, називайте їх з півночі на південь, а я буду показувати на настінній карті (робота з картами).
На півночі материка природні зони відповідно до закону зональності змінюються з півночі на південь, а в центральній і південній частині – із заходу на схід. Основною причиною цього є Кордильєри, їх вплив на розподіл вологи на материку. А тепер будемо знайомитись із кожною зоною зокрема, навчаючись самі, вчити інших (робота в групах).

Завдання 1-ій групі
1.     Прочитати в підручнику текст параграфа 44, починаючи з абзацу
«В умовах суворого клімату…» (стор. 182) до абзацу
«Північний олень у тундрі, як удома…» (стор. 183) включно.
2.     Використовуючи карту і картини, розповісти про природу арктичних пустель, тундри і лісотундри.
3.     Скласти 3-4 запитання з опрацьованого матеріалу для класу.
4.     Дати назву своїй групі відповідно до опрацьованого матеріалу.
Завдання 2-ій групі
1.     Прочитати в підручнику текст параграфа 44, починаючи з абзацу
«Помірний пояс найбагатший…» (стор. 183) до абзацу
«Для тваринного світу характерні…» (стор 184) включно.
2.     Використовуючи карту і картини, розповісти про природу тайги мішаних й широколистяних лісів.
3.     Скласти пазли на тему «Північна Америка» і продемонструвати класові, пропонуючи учням перечислити природні зони і тварин, яких вони бачать на картинці.
4.     Дати назву своїй групі відповідно до опрацьованого матеріалу.

Завдання 3-ій групі
1.     Прочитати в підручнику текст параграфа 44, починаючи від абзацу
«Зона лісостепів та степів поширюється…» (стор. 184) до абзацу
«Далі на південь і захід…» (стор. 185) включно.
2.     Використовуючи карту і картини, розповісти про природу зони лісостепів і степів.
3.     Скласти міні-кросворд на тему «Природні зони» і накреслити його на дошці (розв’язування кросворда буде наприкінці уроку).
4.     Дати назву своїй групі відповідно до опрацьованого матеріалу.

Завдання 4-ій групі
1.     Прочитати текст параграфа 44, починаючи від абзацу
«Напівпустелі й пустелі…» (стор. 185) до абзацу
«На заході, крім пустель…» (стор. 186) включно.
2.     Використовуючи карту і картини, розповісти про зони напівпустель і пустель, твердолистих лісів і чагарників, перемінно-вологих мішаних лісів.
3.     Запропонувати учням, демонструючи картки, відгадати назви тварин і заповнити таблиці, які додаються.
4.     Дати назву своїй групі відповідно до опрацьованого матеріалу.

VІ. Закріплення нових знань і умінь учнів.

Розв’язування кросворда «Природні зони».
1.Зона степів у Північній Америці;
2.Характерна тварина вологих та перемінно-вологих лісів Америки;
3.Велика травоїдна тварина тундри;
4.Дерево, широко розповсюджене в Північній Америці та Євразії;
5. Єдиний вид сумчастих в Північній Америці;
6. Безлісі простори арктичного і субарктичного поясів;
7. Невеличкий гризун, що мешкає на півночі материка;
8. Природна зона, що не утворює суцільної смуги, присутня в помірному, субтропічному і тропічному поясах;
9. Ссавець, родич зубра;
10. Найвище дерево на Землі;
11. Дерево, що росте у широколистих лісах;
12. Американський чорний ведмідь.



3




8
















11


2




7



10

12





6










4
5




9
















1












п
р
и
р
о
д
н
і

з
о
н
и


































































VІІ. Підсумок уроку
Оцінювання знань і умінь учнів.

VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 44. Виконати завдання 1 письмово.